Udstillinger & Bedømmelser
 

Elpaso, bedømmelser 2013

Udstilling Næstved den 30. august 2013

Åben klasse
Bedømmelse: Excellent 3
Dommer: Carsten Birk DK

Hovedudstilling den 1. september 2013

Åben klasse
Bedømmelse: Excellent 1, Ck, 2 Bedste han, RKD Klubchampion
Dommer: Susanne Evers DK









































 

Elpaso, bedømmelser 2011

Rottweiler Udstilling Vrå 16. oktober 2011

Mellemklasse
Bedømmelse: Excellent, CK, 1,1 BIR, Klubcertifikat
Dommer: Susanne Ringberg Evers

Juleudstilling Slagelse 19. november 2011

Mellemklasse
Bedømmelse: Excellent, CK, 1, 2. Bedste han, Klubcertifikat
Dommer: Ulf Bråthen DK

Hovedudstilling Odense 2011

Juniorklasse: Excellent, CK, bedste han, BIR
Titler: RKD junior vinder, RDK vinder og junior champion
Dommer: Terje Lindstrøm, Norge

Udstilling i Klubsueger-Zuchtschau 2011, 20. august

Juniorklasse: V
Dommer: H. J. Radthe

Udstilling i Steinhuder-Meer-Schau, 17. juli

Juniorklasse: SG4
Dommer Diter Hoffmann

Udstilling i Ishøj 2011, 25-26. juni

Unghundeklasse: Exellent M: CK, 2. plads
Dommer: Thorkild Hassing Christensen

Udstilling i Dessau-Rosslan 2011, 12. juni

Unghundeklasse: SG
Dommer: S. Trebschutz

Udstilling i Køge 2011, 22. maj

Unghundeklasse: Excellent m. CK 3. Vinder
Dommer: Carsten Birk

Udstilling i Dortmund 2011, 8. maj

Unghundeklassen: SG
Dommer: Claudia Wolf-Meixner

Udstilling i Dortmund 2011, 7. maj

Unghundeklasse: SG
Dommer: Edgar Hellemann

Dansk Kennelklub kreds 10 udstillingen, 23. april

Unghundeklasse: Excellent med CK
1. vinder, 2. bedste han
Dommer: Freddie Klindrup

Udstilling i Odense 2011, 21. april

Unghundeklasse: Fyn junior vinder, junior certifikat
4. bedste han på udstillingen
Dommer: Gert Christensen







































 

Fifi, bedømmelser 2011

Udstilling i Ishøj 2011, 25-26. juni

Baby klassen: SL, 4. plads
Dommer: Thorkild Hassing Christensen







































 

Fanni, bedømmelser 2012

Dansk Klubsieger 9. september 2012

Mellemklasse: Very Good 3
Dommer: Lidija Mihajlovic, Serbien

Røddinge 8. september 2012

Mellemklasse: Very Good 2
Dommer: Paul-Dieter Viehoff, D.

VDH-Europasieger Udstilling 11. maj 2012

Unghundklassen
Bedømmelse: SG
Dommer: S. Trebsilul, D

VDH Nationale Udstilling 12. maj 2012

Unghundklassen
Bedømmelse: SG
Dommer: P.D. Vithoff, D

Rottweiler udstilling Helsinge 27. maj 2012

Unghundklassen
Excellent, 3
Dommer: Susanne Ringberg Evers DK







































 

Fanni, bedømmelser 2011

Rottweiler Udstilling Vrå 1. oktober 2011

Hvalpeklasse
Bedømmelse: SL, 1, Bedste hvalp
Dommer: Susanne Ringberg Evers

Juleudstilling Slagelse 19. november 2011

Hvalpeklasse
Bedømmelse: SL, 1, Bedste hvalp
Dommer: Ulf Bråthen DK

Hovedudstilling Odense 2011

Baby klassen: SL, 1. vinder, Bedste baby
Dommer: Carsten Henriksen, Danmark

Udstilling i Ishøj 2011, 25-26. juni

Baby klassen: SL
Dommer: Thorkild Hassing Christensen







































 

Xo, bedømmelser 2013

Udstilling 5. maj 2013 Moers D

Brugsklassen: V4
Dommer: Uwe Petermann D









































 

Xo, bedømmelser 2011

Udstilling i Dortmund 2011, 8. maj

Mellemklassen: SG3
Dommer: Claudia Wolf-Meixner

Udstilling i Dortmund 2011, 7. maj

Mellemklassen: SG4
Dommer: Edgar Hellemann







































 

Xo, bedømmelser 2010

Udstillingen i Dortmund Bundessieger 2010, 17. oktober

Unghundklassen: SG6
Dommer: P.D. Viehoff







































 

Nikol, bedømmelser 2013

Hovedudstilling den 1. september 2013

Excellent 2
Dommer: Susanne Evers DK









































 

Nikol, bedømmelser 2012

Dansk Klubsieger 9. september 2012

Veteranklassen: Excellent, Ck, 1 vinder, RDK Veteranvinder 2012
Dommer: Lidija Mihajlovic, Serbien

Røddinge 8. september 2012

Veteranklassen: Very Good 1
Dommer: Paul-Dieter Viehoff, D.









































 

Nikol, bedømmelser 2009

Hovedudstilling i Ishøj 15. august 2009

Championklasse: Excellent 1
Dommer: Waldemar Mrowiec, Polen

NRC Championaclubmatch i Holland

Championklasse: 5 Excellent
Dommeren: ?...







































 

Nikol, bedømmelser 2008

2008 BH, IPO 1

Brøndby 29.06.08

Championklasse: Excellent Plac. 1

20. Elbenschou den 22. juni

Championklasse: V1 CAC

DKK i Næstved den 22.03.08

Championklasse: Excellent Place 1/BIM

15. Westküstenschau den 21.03.08

Championklasse: V2

DKK i Odense

Championklasse: Excellent Place 1







































 

Nikol, bedømmelser 2007

2007 BH, IPO 1

DKK Ballerup

Brugshundeklasse: 1. Vinder, 1. Plads, CK, Btk 1, Cert, CACIB, BIR

DKK Vejen

Brugshundeklasse: 1. Vinder, 1. Plads CK, Cert, BTK 3

DKK i Brøndby 15 september 2007

Brugshundeklasse: 1. vinder, 1 plads

37. Klubsieger- Zuchtschau 19 august 2007

Brugshundeklasse: SG

Hovedudstilling i Slemminge 05 august 2007

Brugshundeklasse: 1. vinder, 2. plads,CK

Mern 16 juni 2007

Brugshundeklasse: 1. vinder, 2. plads

19. Elbeschou 24 juni 2007

Brugshundeklasse: V4

Rassehunde-Zuchtschau Neumünster 03 juni 2007

Brugshundeklasse: V1







































 

Nikol, bedømmelser 2006

Hovedudstilling I Randers

Brugshundeklasse: Første plads

36. Klubsieger i Tyskland

Brugshundeklasse: SL

18. Elbeschau i Hamburg den 25. juni 2006

Brugshundeklasse: V 2. Res.Anw.Dt.Ch.VDH (Særdeles lovende 1. plads/ anden vinder)

DKK Udstilling i Odense den 18. februar 2006

Brugshundeklasse: Særdelses lovende (rødt bånd)/ første vinder

Du kan se nogle af de originale dokumenter på billedsiden for Nikol







































 

Asja, bedømmelser 2009

BG Goldenstedt-Heide den 21. juni 2009

Åben klasse: SG
Dommer: Diter Hoffmann.

Vejen den 14. juni 2009

Åben klasse: Exellent 1, bedste i køn 2 res. CACIB
Dommer: Zafra Sirik Israel

Vejen den 13. juni 2009

Åben klasse: Exellent 2
Dommer: Ramuné Kazlauskaite, Litauen







































 

Asja, bedømmelser 2008

20. Elbenschou den 22. juni

Åben klasse: V3

Nazionale Cinofilia Italiana Ente i Terni 1. maj

Åben klasse: Excellent V2







































 

Asja, bedømmelser 2007

DKK Vejen

Mellemklasse: 1. Vinder, 1. Plads, CK, BTK 1, CACIB, BIM

37. Klunsieger-Zuchtschau 18 august 2007

Mellemklasse: SG

Hovedudstilling i Slemminge 5 august 2007

Mellemklasse: 1. vinder, 4. plads

19. Elbenschou 24 juni 2007

Unghundeklassen: V4

Rassehunde- Zuchtschau Neumünster 03 juni 2007

Unghundeklassen: SG 2

VDH-Europasieger- Zuchtschau Dortmund 06 maj 2007

Unghundeklassen: V

Odense 22 april 2007

Unghundeklassen: 1. vinder, 4 plads SL

14. Westküstenschau 06 april 2007

Unghundeklassen: SG 2







































 

Asja, bedømmelser 2006

Udstillingen i Poulstrup 2006

Hvalpeklasse: Første plads -1. vinder - Bedste Hvalp

Hovedudstilling i Randers 2006

Første udstilling var hovedudstillingen i Randers 2006
Hvalpeklasse: Førsteplads - 4. vinder.

Du kan se nogle af de originale dokumenter på billedsiden for Asja









































 

Cass, bedømmelser 2009

ADRK 39. Klubsieger Zuchtshau den 22-23. august 2009

Hvalpeklassen: SG
Dommer: P. D. Viehoff.

BG Goldenstedt-Heide den 21. juni 2009

Hvalpeklassen: VV2
Dommer: Diter Hoffmann.

Odense den 31. maj 2009

Hvalpeklassen: 1SL, 1. vinder
Dommer: Geth Christensen.

IFR Worldshow den 23. maj 2009

Hvalpeklassen: 10P (lovende)
Navnet på dommeren følger...

NRC Championaclubmatch i Holland

Hvalpeklassen: 4VB (særdeles lovende)
Dommer: Uwe Petermann







































 

Bonita, bedømmelser 2009

Hovedudstilling i Ishøj 15. august 2009

Hvalpeklassen: Very Good 5
Dommer: Susanne Ringberg DK

BG Goldenstedt-Heide den 21. juni 2009

Hvalpeklassen: VSP2
Dommer: Diter Hoffmann.

Vejen den 14. juni 2009

Hvalpeklassen: SL 2
Dommer: Zafra Sirik, Israel

Vejen den 13. juni 2009

Hvalpeklassen: SL 1, bedste hvalp
Dommer: Ramuné Kazlauskaite, Litauen

Odense den 31. maj 2009

Hvalpeklassen: SL, 1. vinder, bedste hvalp
Dommer: Geth Christensen.

IFR Worldshow den 23. maj 2009

Hvalpeklassen: 6VP (særdeles lovende)
Navnet på dommeren følger...

NRC Championaclubmatch i Holland

Hvalpeklassen: 6B (lovende)
Dommer: T. Istvan







































 

Bonita, bedømmelser 2010

Udstilling i Nordseeküstenschau i Cuxhaven-Altenwalde 2010

Mellemklassen: SG 4
Dommer: H. Teschke







































 

Boss, bedømmelser 2009

ADRK 39. Klubsieger Zuchtshau den 22-23. august 2009

Hvalpeklassen: G
Dommer: P. D. Viehoff.

Hovedudstilling i Ishøj 15. august 2009

Hvalpeklassen: Very Good 3
Dommer: Waldemar Mrowiec, Polen

BG Goldenstedt-Heide den 21. juni 2009

Hvalpeklassen: VV1
Dommer: Diter Hoffmann.

Vejen den 14. juni 2009

Hvalpeklassen: SL 2
Dommer: Zafra Sirik, Israel

Vejen den 13. juni 2009

Hvalpeklassen: SL 1
Dommer: Ramuné Kazlauskaite, Litauen







































 

Dosi, bedømmelser 2010

Udstilling i BG Schwalwstadt Neumünster 19. september 2010

Unghund klassen: SG4
Dommer: Jürgen Wulff.

Udstilling i Nordseeküstenschau i Cuxhaven-Altenwalde 2010

Hvalpeklassen: VSP 1
Dommer: H. Teschke







































webmaster: s.w. rasmussen - opdateret: 14. January 2016 08:17:11